Dokumenty stowarzyszenia

1. Sprawozdanie z wyników zbiórki publicznej







2. Bilans i rachunek zysków i strat za rok 2009







3. Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za rok 2009

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej

Organizacja Pożytku Publicznego

50-208 Wrocław ul. Dubois 3/1

KRS: 0000327943

NIP: 898-215-87-28

REGON: 020970154


Sprawozdanie

merytoryczne z działalności Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej za rok 2009.



Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej (TMKK) zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 15.04.2009 r., uzyskując status Organizacji Pożytku Publicznego.


Zarząd Główny Towarzystwa stanowią:

Stanisław Srokowski – Prezes Zarządu Głównego,

Jerzy Rudnicki – Wiceprezes Zarządu Głównego,

Beata Owczarek – Sobczyńska – Wiceprezes Zarządu Głównego,

Zbigniew Saganowski – Skarbnik Zarządu Głównego


Zasady działania Towarzystwa określone zostały w statucie uchwalonym na zebraniu założycielskim organizacji.

Celem Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej jako Organizacji Pożytku Publicznego jest działalność na rzecz kultury kresowej, w tym m.in.:

- nawiązywanie współpracy ze środowiskami kresowymi – Polakami zamieszkałymi poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,

- wspomaganie polskich rodzin i osób będących w trudnej sytuacji, mieszkających za wschodnią granicą,

- krzewienie rzetelnej wiedzy historycznej,

- wspomaganie inicjatyw i działań środowisk i osób indywidualnych związanych z Kresami na rzecz rozwoju tradycji, obyczajów i kultury kresowej,

- podejmowanie działań zmierzających do ratowania polskich zabytków  kresowych i zbieranie informacji o ich stanie,

- organizowanie pomocy charytatywnej dla rodaków za wschodnią granicą,

- pomoc w organizowaniu dla dzieci i młodzieży wycieczek do miejsc szczególnie istotnych dla polskiej kultury narodowej i upamiętnianie ofiar czystek etnicznych.


Członkowie Towarzystwa działają na rzecz kultury kresowej od chwili zarejestrowania Towarzystwa. Wielu obecnych członków działało jednak społecznie w tym zakresie znacznie wcześniej. Tutaj wymienić należy przede wszystkim Grażynę Orłowską - Sondej, , Beatę Owczarek-Sobczyńską, Leszka Sobczyńskiego, Jerzego Rudnickiego, Ryszarda Zarembę, Andrzeja Patuszyńskiego, Jana Urbaniaka, Romę Saganowską, Zbigniewa Saganowskiego i Stanisława Srokowskiego.


Działalność TMKK miała jakby dwa skrzydła:

- jedno to wyjazdy na byłe ziemie kresowe i pomoc rodakom na Ukrainie, Białorusi i Litwie w odnowie zrujnowanych cmentarzy, kaplic i kościołów, a także przekazywanie pomocy materialnej będącym w trudnej sytuacji rodakom na Kresach (paczki świąteczne, wsparcie pieniężne, leki),

- drugie to działalność na rzecz kultury kresowej w kraju.


Od czerwca 2009 r. do końca grudnia 2009 r.  członkowie TMKK uczestniczyli w trzech wyprawach na Ukrainę.


1. W dniach 11.07.2009  – 26.07.2009 r. Grażyna Orłowska-Sondej, Andrzej Patuszyński, Jan Urbaniak, Jerzy Rudnicki, Paweł Prygiel, Beata Owczarek-Sobczyńska, Leszek Sobczyński, Marian Światowski, Danuta Światowska - uczestniczyli w akcji ratowania polskich cmentarzy na byłych ziemiach kresowych na Ukrainie. W wyniku prac remontowo – porządkowych odnawiano fragmenty cmentarzy w:

1.Tuligłowach

2.Podhajcach

3.Moczulance

4.Lubarze

5.Drohobyczu

Prace członków TMKK zostały udokumentowane przez TVP Oddział Wrocław i przedstawione w części kresowej programu pani redaktor Grażyny Orłowskiej – Sondej.


2. W dniach 29.10.2009 – 2.11.2009 r. 8 członków TMKK (Grażyna Orłowska-Sondej, Andrzej Patuszyński, Jan Urbaniak, Leszek Sobczyński, Marian Światowski, Danuta Światowska, Roma Saganowska i Zbigniew Saganowski) wyjechało na Ukrainę, by zawieźć znicze na polskie mogiły. Mimo problemów związanych z ogłoszoną na Ukrainie epidemią grypy AH1/N1, dotarli na cmentarze w:

1)Kołomyi

2)Tuligłowach

3)Lwowie

4)Brzeżanach

5)Wolicy

6)Drohobyczu

7)Podhajcach

Na każdym z nich zapłonęły znicze przywiezione z Polski, które zebrano w wyniku zbiórki w dolnośląskich szkołach i wśród mieszkańców regionu.

Reportaż z tego wyjazdu został nagrany i wyemitowany w TVP Odział  Wrocław.


3. W okresie świąteczno – noworocznym (26-31.12.2009 r.) część członków Towarzystwa (Grażyna Orłowska-Sondej, Andrzej Patuszyński, Jan Urbaniak, Beata Owczarek-Sobczyńska, Leszek Sobczyński, Jerzy Rudnicki, Danuta Światowska, Marian Światowski) uczestniczyła w kolejnej już akcji Studia Wschód Telewizji Polskiej Oddziału Wrocławskiego i wyjechała na Ukrainę, zawożąc i przekazując rodakom paczki świąteczne przygotowane przez mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny – w tym głównie przez uczniów szkół. Relacja reporterska z tego wyjazdu również ukazała się na antenie TVP Wrocław.


Za zagraniczną część działań Zarządu TMKK odpowiada wiceprezes Zarządu Głównego TMKK, p. Beata Owczarek-Sobczyńska, natomiast za działalność krajową odpowiada wiceprezes ZG TMKK, Jerzy Rudnicki.


W ramach wyznaczonych przez Zarząd Główny działań do sukcesów w tym zakresie należy zaliczyć:


1.Projekt „Pamiętamy 1918-2009”- zorganizowany w oparciu o dolnośląskie szkoły i będący częścią obchodów 10 - lecia odtworzenia gimnazjów we Wrocławiu. Efektem stało się zaangażowanie wielu wrocławskich i dolnośląskich szkół w organizowane przez nas prace. Część z nich zadeklarowała utworzenie w swoich szkołach kół kresowych niosących pomoc Polakom na Wschodzie. Nawiązaliśmy  również współpracę z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia i Dolnośląskim Kuratorium Oświaty.

2.Akcję charytatywną „Świąteczne Dary Polakom na Wschodzie” zorganizowaną w oparciu o szkoły i środowiska lokalne. W wyżej wymienionej akcji rolę koordynatora pełnił Jerzy Rudnicki. Prezenty (w łącznej ilości około 3 ton) trafiły do Polaków w Sądowej Wiszni, Haliczu, Kamieńcu Podolskim, Drohobyczu i wielu innych skupiskach Polaków na Ukrainie. Szkoły otrzymały pisemne podziękowania zarówno od towarzystw kultury polskiej jak i Kurii Biskupiej w Kamieńcu Podolskim oraz innych przedstawicieli Kościoła katolickiego.

3.Ponadto prezes TMKK, Stanisław Srokowski, odbył 18 spotkań w szkołach, ośrodkach kultury i bibliotekach polskich poświęconych zagadnieniom kresowym. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 2000 osób.

4.Zarząd TMKK przesłał  Statut do zainteresowanych naszą działalnością rodaków w Australii, gdzie rodzi się idea powołania Oddziału TMKK.

TMKK dorobiło się też strony internetowej:

www.kresowianie.info.


Zabrakło aktywności pewnej grupy członków TMKK, którzy z powodu nieprzestrzegania Statutu  TMKK zostali z Towarzystwa wykluczeni. Równocześnie Zarząd przyjął grupę nowych członków.


W roku 2009 Towarzystwo nie otrzymało darowizn pieniężnych z tytułu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.



za Zarząd Główny TMKK


Podpisy członków Zarządu:


Stanisław Srokowski - Prezes


Zbigniew Saganowski - Skarbnik